• RİZE PAZAR YILDIZ OTOMOTİV VE ENDÜSTRİYEL RULMANLARI - 0536 395 46 49 HAFTA İÇİ 8:30-19:00 CUMARTESİ 8:30 - 19:00 ARASI ÇALIŞMAKTAYIZ.

ROTİL

Rotil ne işe yarar?

 

Rotiller ön süspansiyonda, tekerleklerinizin bağımsız olarak yukarı ve aşağı hareket etmesini sağlayan aynı zamanda sola ve sağa dönmesine olanak sağlayan karmakarışık bir mekanizmaya sahip bağlantı elemanıdır. Süspansiyonun hareketi boyunca, lastiğin yola teması ve araç kontrolünü en verimli düzeyde yapılmasına olanak sağlar. Rotiller, çeşitli süspansiyon bileşenlerini birbirine bağlayıp hareket etmelerine olanak veren ön süspansiyonun önemli bileşenidir. Ön süspansiyonunuzda buluna rotiller, yumuşak, güvenli bir sürüş sağlamak ve direksiyonunuza hakim olmanızı sağlamak için direksiyon mafsalları ve kumanda kolları arasında  hareket sağlar.

 

Rotil arızası nasıl anlaşılır?

 

Rotiller arızalandığında hissedeceğiniz, duyabileceğiniz ve gözle muayene ederek anlayabileceğiniz bazı durumlar ortaya çıkar.Bu durumları iki farklı kategoride sıralayacağız.

Hissedeceğiniz ve duyabileceğiniz belirtiler;

  • Ani kalkış ve frenlemelerde tekerlerden gelen tık sesi ve ileri geri oynuyor gibi gelen hissiyat.
  • Çukurlara girerken ve kasislerden geçişlerde bozuk olan taraftan gelen gıcırtı veya lokurtu sesleri.
  • Tek taraflı ya da çift taraflı bozulmalarda aracın sağa sola doğru çekmesi.

 

Gözle muayene ederek göreceğiniz belirtiler;

  • Araç lifte kaldırıldığında tekerlekleri alttan ve üstten tutup salladığınızda boşluk oluşumunun kolayca hissedilmesi
  • Bozuk taraftaki tekerin dışa doğru eğim yapması
  • Lastiklerin iç tarafına baka taban kısmının veya dış tarafına basan taban kısmında birbirinden farklı derecelerde aşınması

 

Rotil neden bozulur?

 

Rotil periyodik olarak değişen parçalardan değildir. Fakat bakım sırasında kontrol edilenler listesindedir. Rotilin bozulması aracın süspansiyonunun yola vermiş olduğu tepki ile doğru orantılıdır. Yol ne kadar zorlu ve yıpranmışsa rotil o kadar çabuk bozulur. Bunun dışında aracınızın rotu düzgün değilse veya süspansiyonda arızalı başka parçalar bulunuyorsa rotilleriniz daha erken bozulma eğiliminde olacaktır.

 

Arızalı rotil değişmezse ne olur?

 

Rotil küçük bir bağlantı parçası olmasına rağmen stratejik ve konumsal öneme sahip kilit noktalarda bulunur. Bir bütünün bağlantı parçası olmak ve arıza yapmak sistemin kalanına hasar verebilir ve sürüş güvenliğinizi tehlikeye atma ihtimalini arttırır.

Arızalı rotili değiştirmemek lastiklerde  dengesizliklere sebebiyet verecektir. Bu dengesizlik lastiklerin zemine oturum şeklinde bozulmaya neden olur. Lastiklerin tabanında iç ve dış kısımlar arasında aşınmalar meydana gelebilir. Rotilin bozukluk derecesine göre aşınmanın şiddeti artabilir. Bu size lastik masrafı olarak yansıyacaktır.

Arızalı rotillerin aracınızda oluşturacağı dengesizlik aracınızın rot ayarını da etkileyecek ve aracınız sağa veya sola çekmeye başlayacak. Bu durum araç üzerindeki kontrolünüzü azaltabilir.

Gelelim arızalı bir rotilin başınıza getirebileceği en büyük soruna. Bozuk rotil zamanla kopacak duruma gelebilir. Bu yaşayacağınız en büyük güvenlik risklerinden biridir. Bazı rotiller salıncak üzerinde bulunur,  bu tekerleği taşıyıcı parçadır. Rotil kırılır ve teker salıncaktan kurtulursa çok ciddi kazalara sebebiyet verebilir. Ve bu tarz doğru bilgilere RİZE - PAZAR OTO EKSPERTİZ ile kolayca ulaşabilirsiniz

 

YILDIZ RULMAN - 0536 396 46 49

Benzer Makale
ROTİL

ROTİL konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..
TERMOSTATLAR

TERMOSTATLAR konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..
LASTİK TAMİR KİTİ

LASTİK TAMİR KİTİ konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..